• Administration:
    John W. Kreider, Ed.D., Principal
    Angela L. McEwen, Ed.D., Asst. Principal
    William E. McGahee, Ed. D., Asst. Principal 
    Robert Bozzuto, Athletic Director

    Aviation/Aerospace: (AGFJROTC)
    Major Scott Kolar
    Chief Terry Speer

    Business:
    Cindy Lang
    Jordan Langue 
    Chris Sestili
    Joanne Sullivan
    Cynthia Yingling

    Clerical Staff/Assistants:
    Mary Anne Foglio - Principal Secretary
    Kathy Leech - Assistant Principal Secretary
    Sue Testa - Main Office
    Donna Liberto - Main Office
    Geri Fenton - Attendance Office
    Helen Schwerin - School Counseling
    Chris Galbraith - School Counseling 
    Patti McClure - Athletics
    Sara Ricci - Athletics 
    Sondra Andre - Sp. Ed.
    Allyson Baierl - Sp. Ed. 
    Susan Brennan - Sp. Ed.
    Michael Buchert - Sp. Ed. 
    John Eastley - Sp. Ed. 
    Susan Haberman - Sp. Ed.
    Mary Kerrigan - Sp. Ed. 
    Chinique Keyes - Sp. Ed. 
    Karole Moore - Sp. Ed.
    Elaine Posteraro - Job Coach
    Anne Rodgers - Job Coach 
    Scott Ruppert - Sp. Ed. 
    Karen Marie Tobias - Sp. Ed.
    Amanda Lemon - Nurse Asst.
    Allison Trent - Nurse Asst. 
    Sharon Smith - Library
     
    English:
    Antonio Caruso
    Dom Gliozzi
    Thomas Mooney
    Colleen Morris
    David Morris
    Danielle Omasits
    Elaine Peters
    Darrah Rhinehart
    Lance Rhinehart
    Joseph Truesdell
    Art Walker
    Christine Walters
    David West
    Kristin Yakich

    Facilities Staff:
    Rick Gapsky - Head Custodian
    Bob Hasenbein
    Steven Drozd
     
    Dwayne Nasiadka
    Jim Herzik 
     
     
    Security:
    Officer Todd Ray - Contracted SRO
    Bill Stoops - Daytime
    Mike Richards - Daytime (Contracted)
    Ken Jenkins - Evening (Contracted)
     
    Family & Consumer Science:
    Elizabeth Gallagher
    Rachel LaSitis
    Kristy Loeffert

    Gifted Program:
    James Downs
    Elizabeth Gallagher
    John Harrell
    Janellen Lombardi
    Cris Ruffolo


    Librarian:
    Laura Wienand

    Mathematics:
    Robert Bell
    Michael Buchert
    Jennifer Espinar
    John Fellers
    Gary Grater
    Nick Hannan
    Luke Lester
    Joy Manesiotis
    Dana Miller
    Shannon Perry
    Laura Prosser
    Daniel Solenday
    Sharon Volpe

    Music Arts:
    Sarah Lavelle - Orchestra
    David Schmeich - Choir
    Todd Stefan - Band
    Robert Tozier

    NATV/Newspaper:
    David Morris

    Nurse:
    Nikki Scrabis

    Physical Education/Health:
    Pam Kohlmann
    Jamie Kyriazis
    Lynn Roman
    Eric Wanner
    Heather Winters
     
    School Counselors:
    Rhonda Bielawski
    Michelle Buettner  
    Jennifer Rosato
    Jerad Smith
    Kevin Thompson
     
     
    Science: 
    Bruce Allen
    Amy Baschnagel
    Jayne Beatty 
    Wayne Bugel
    Matthew Davis
    Paul DiBucci
    James Downs
    Joyce Harrell
    Luke Kuffer
    Daniel Long
    John Neff
    Chris Omasits
    Kelly Rosenwasser
    Colleen Schmiech
    Jill Spak
    Leah Uhernik
    Timothy Walkowiak
     
     
    Social Studies:
    William Bishop
    Lisa Failla
    Robert Greenleaf
    Joelle Keats
    John Kodenkandeth
    Michael Lyons
    Andrew Maddix
    Jason Mohr
    Ryan Moore
    Jamey Pirring
    Daniel Schall

    Nathan Tengowski
    Mark Venezia
     
    Student Assistance:
    Jeff Longo
     
    Independent Learning Center:
    Art Walker

    Instructional Technology Integrator:
    Jordan Cotten
     

    Support Programs:
    Melinda Beck 
    Shawn Connors
    Steve Gressly
    Emily Kneidel
    Jaclyn Kruze
    Tyler Large
    Gina Vitale
    Kristen Bowie - Deaf & Hard of Hearing
    Daniella Vucelich - Speech
    Mary Beth Chester - Vision Impaired 

    Technology Education:
    Ellen Green
    Kevin Zebley

    Visual Arts:
    Jonathan Clemmer
    Frances Hawbaker
    Jamie Matthews

    World Languages:
    Josie Brudnock, German
    Nicole Cerqua, Spanish
    Domenico DiBacco, French/Spanish
    Patty Finch, Spanish
    Marcie Good, French/Spanish
    Connie Ramsey, Latin
    Kylene Stroud, French
     


    Yearbook/Safari:
    Jayne Beatty
    Kristin Yakich
     
    NA Dining Services:
    Jay West, Director
    Jenna Ossler, Asst. Director
    Kim Dischinger - Off. Manager
    Ann Weller - Catering
    Judi Schroeder - Food Service Manager
    Sue Cassidy, Baker
    Patti Francioni
    Bev Franze
    Jeanne Freese
    Marilyn Gill
    Linda Lamberson
    Martha Knobeloch
    Suzanne Paukovics
    Judi Schroeder
    Sue Sullivan
    Ann Walker